SP8PRL
Login: Hasło:
       
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się | Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
10,284,603 unikalne wizyty
Maja 06 2024 00:10:13
Maj 2024
Pon Wto Śr Czw Pia Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
» Władze klubu SP8PRL
» Lista członków SP8PRL
» Wspomnienia ...
» Nasze zdobycze
» Regulamin LM-UKF (PDF)
» Wyniki LM-UKF IX Tura 2019
» Ranking LM-UKF 2019
» Wyniki LM-UKF 2018
» Aktywności SP8PRL
» Szukaj QSO
» Zamki SP8PRL
» Kalendarz zawodów 2019
Zobacz temat

SP8PRL » Technika » Sprzęt TX/RX
 Drukuj temat
X1M Pro
SQ8PKJ
Wyżej  #1  Drukuj posta
Dodany dnia 07-03-2015 17:35
Awatar

Imię: Piotr
Skąd: Chełm
QTH Locator: KO11rd
Postów: 35
Data rejestracji: 28.08.13
Witam. Dla zainteresowanych tym radyjkiem, kilka słów o nim.
X1M mam niespełna dwa miesiące. Jest to radio o mocy 4-5W i pracuje jako TX na pięciu podstawowych pasmach KF (80, 40, 20, 15 i 10 metrów). Radio miniaturowych wymiarów (100x40x155) ale z wielkim sercem. Dobre do domu jako urządzenie stacjonarne jak i na wypady plenerowe ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną i swoje gabaryty. Ze wstępnej oceny mogę powiedzieć, że jak dla mnie ma dobre audio, odbiornik jest dość czuły. Obecnie mam antenę typu LW wg I6IBE dł. 10m i na niej mimo kiepskich warunków w jakich jest zawieszona to część odbiorcza pracuje dobrze a nawet znane marki mogą być zawstydzone. Części nadawczej jeszcze nie testowałem bo nie mam skrzynki antenowej a na dopasowanie anteny potrzeba cieplejszej pogody. Testowałem je u taty na antenie w3dzz i jest dobrze, sygnał czytelny, częstotliwościowy stabilna. Producent podaje w specyfikacji moc ok. 5W ja podczas pomiarów ze sztucznym obciążeniem zmierzyłem moc chwilową na poziomie 8-9W. Radio intuicyjne, proste w obsłudze. Wyświetlacz mimo małych rozmiarów nadzwyczaj czytelny. Jak do tej pory z mankamentów które zaobserwowałem to, podczas strojenia dochodzi czasami do przeskoku częstotliwości (gałka vfo jest na enkoderze) o kilka Hz przy dokładnym strojeniu lub o kilka kHz jeśli krok strojenia jest co 1000Hz. Z tyłu jest gniazdo słuchawkowe i tylko słuchawki na nim chodzą a nie tak jak to można znaleźć w internecie że do głośnika zewnętrznego. Ale mimo małego głośniczka audio jak pisałem jest ok.. Złącze COMM z tyłu pozwala podłączyć radio do PC'ta oraz pracuje z HRD (jako IC-817) bez żadnych dodatkowych sterowników i można sterować radiem z ekranu komputera, tylko co jakiś czas potrafi się program zawiesić i trzeba od nowa go uruchomić. Preamp Rx'a działa skutecznie do tego stopnia że zauważycie wzrost temperatury obudowy radia o kilka stopni lecz nawet kilkugodzinne słuchanie z włączonym preampem mu nie szkodzi. Na odbiorze radio pobiera ok. 0,4A a przy nadawaniu (pomiar na sztucznym obciążeniu) 1,6A MAX. Całość wykonana solidnie, bez niedoróbek. Jak na wyrób chiński to jestem pełen uznania.

Połączony z 08 kwiecień 2015:
Przyszedł czas na test części nadawczej. Udało się. 22 marca postawiłem LW na pasmo 15m może z nie do końca najlepszym SWR bo 1,4-1,5 ale działa. Zawieszony jest 4 m nad blaszanym (moja zmora) dachem, z jednej strony zasłania mnie blok a z drugiej górka. 24 marca pierwsza łączność na 21.300 ze stacją M0GIB z raportem 59. 3 godziny później ze stacją R4IB, a 4 kwietnia ze stacją 9H3PA. Raporty w obu przypadkach 59. Dystans jak do tej pory najlepszy to 1900km. Widzę że tor nadawczy sprawdza się a moc wyjściowa to ok. 5W na podłączonej antenie. Teraz zostało już tylko wołać i robić kolejne łączności.

Po 9 mc użytkowania.
Radio było reklamowane, a to dlatego, że w czerwcu przestało nadawać. Tor odbiorczy działał lecz na wyjściu do anteny nie było mocy. Sprzedawca (KONEKTOR 5000) okazał się solidnym i w ciągu tygodnia przysłał nowe – lecz nie podał co było usterką. W tym czasie zrobiłem wiele ciekawych łączności. Przypomnę, że od 10 kwietnia br. pracuję na fizycznie dopasowanym dipolu QRP do pasma 20 metrowego. Przy mocy ok. 5W udało mi się między innymi zrobić następujące stacje: EG8WFF, 9K2RA, 7Z1TT, SU9IG, JW9JKA, R8FF, SV3HHH, AO150R, itp. Raporty otrzymałem między 57 a 59. Radio przy dłuższym użytkowaniu - >2 godzin ma tendencje do odczuwalnego palpacyjnie nagrzewania się lecz to nie wpływa na jego sprawność. Ogólnie zadowolony jestem z urządzenia. Wady: mała gałka VFO, mimo, że i tak założyłem większą lecz jeszcze większej nie da się już założyć. VFO na enkoderze i w czasie strojenia tyrkocze oraz ma tendencje do przeskakiwania o kilka Hz lub kHz w zależności od ustawionego kroku strojenia – nie zawsze. Zalety: małe, głośne audio, wyraźny i czytelny wyświetlacz, proste w obsłudze – intuicyjne, przy obsłudze z komputera za pomocą programu YPLog działa bez zarzutów w przeciwieństwie do HRD.
SQ8PKJ dodał/a następującą plik:
Nie masz uprawnień to pobierania załączników w tym temacie.

Edytowane przez SQ8PKJ dnia 29-09-2015 20:02
73 de Piotr SQ8PKJ
 
Web
SQ8MXS
Wyżej  #2  Drukuj posta
Dodany dnia 08-04-2015 19:13
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
Piotrek, ja u Ciebie przy takich warunkach to widzę takie rozwiązanie: http://www.inradio.pl/index.php/anten...-6r-detail

Ostatnio chodziła używana za 600 PLN - może to nie jest szczyt możliwości i wielki rarytas ale masz wszystkie pasma pod Twoje maleństwo.
Marek SQ8MXS
 
Web
Przejdź do forum:
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Copyright © SP8PRL 2019