SP8PRL
Login: Hasło:
       
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się | Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
10,277,559 unikalne wizyty
Maja 03 2024 10:49:34
Maj 2024
Pon Wto Śr Czw Pia Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
» Władze klubu SP8PRL
» Lista członków SP8PRL
» Wspomnienia ...
» Nasze zdobycze
» Regulamin LM-UKF (PDF)
» Wyniki LM-UKF IX Tura 2019
» Ranking LM-UKF 2019
» Wyniki LM-UKF 2018
» Aktywności SP8PRL
» Szukaj QSO
» Zamki SP8PRL
» Kalendarz zawodów 2019
Zobacz temat

SP8PRL » Technika » Anteny
 Drukuj temat
HEX-BEAM moja produkcja
SQ8MXS
Wyżej  #1  Drukuj posta
Dodany dnia 12-08-2009 23:12
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
Poniżej link do instrukcji tworzenia Hex-a 5-bandowego szerokopasmowego. Tekst nie jest ukończony, gdyż praca trwa. Będzie na bieżąco aktualizowany. Nie chce wszystkiego wrzucać na forum, dlatego linkuję do mojej strony. Na obecną chwilę mam większość elementów i mam nadzieję iż w przeciągu dwóch tygodni rozpocznę testy. Chcę wykorzystać 3 rodzaje przewodów promieniujących: drut miedziany, linka miedziana 2,5 mm2 oraz linka mosiądzowana 2 mm w PCV.

http://www.sq8mxs.cbradio.pl/viewpage...page_id=19

Dyskusja mile widziana poniżej.
Marek SQ8MXS
 
Web
SQ8MXS
Wyżej  #2  Drukuj posta
Dodany dnia 13-08-2009 11:42
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
Robert nie ważne są wędki, ważne jest, w jaki sposób są ze sobą połączone. Kupiłem wędki 20-30 gramowe (a nie 5-15 jak te z piątego okręgu), po docięciu na dany wymiar średnica otworu na końcu wędki to 9mm - co w porównaniu z wędkami (w/w) już jest dużą zmianą. Obawiam się, że moje są za sztywne i zmniejszy mi się powierzchnia, na której będą rozwieszone druty na poszczególne pasma.

Przyjrzałem się zdjęciom łączenia poszczególnych elementów wędki i moja sugestia jest żeby nie wykorzystywać taśmy wulkanizacyjnej, jeśli nie zamierza się wszystkiego owinąć, termokurczką.
Dlaczego? - a już piszę:
Po 1. Łączenie jest tylko na szerokości taśmy (w tych miejscach mamy najwyższe naprężenia) to, że i tak wychodzi ono poza Miejsce łączenia po 5 czy 10 cm nic nie daje.
Po 2. Taśma zaciskowa działa jak element tnący - przy dużych naprężeniach gnących dodatkowo będzie pracowała na naszą niekorzyść.
Moje rozwiązanie:
Termokurczka na część węższą po rozłożeniu wędki tak, aby dodatkowo blokowała efekt powracania. Na to wszystko kolejna termokurczka o długości około 15-20 cm z klejem. Dlaczego taka długa? Łączenie dwóch elementów wędki ma długość około 10-12 cm (jedno widzimy, drugiego nie gdyż jest wewnątrz szerszego elementu. Musimy umocnić oba łączenia. Przeprowadziłem mały eksperyment sprawdzając, w którym miejscu złamie się wędka. Zostało mi kilka szczytówek. I co się okazuje. Łamie się szerszy element, gdyż nie jest on zabezpieczony, a wewnętrzny element go po prostu wypycha. Zastanawiam się jeszcze czy nie użyć rurki, która byłaby wewnątrz mniejszego elementu, ale może to zwiększyć wagę anteny.

Co do mówienia dlaczego akurat inne wędki - po to napisałem ten post żeby tutaj zamieszczać swoje spostrzeżenia. Mamy już prace związane z anteną magnetyczną, to miejmy jeszcze i z Hex-em. Możliwe, że w sobotę będę testował Morgana - to też coś napiszę.
Edytowane przez SQ8MXS dnia 13-08-2009 11:44
Marek SQ8MXS
 
Web
SQ8MFM
Wyżej  #3  Drukuj posta
Dodany dnia 13-08-2009 13:37
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Cheďż˝m
QTH Locator: KO11RC
Postów: 73
Data rejestracji: 09.04.09
Super, o to właśnie chodzi. Z ilości otwarć naszych stron wynika, że ktoś to czyta. Może te nasze doświadczenia nie zawsze będą autorytatywne. Ale i tak są lepsze od teoretyzowania i stwierdzania, że coś będzie działać a coś nie. Bardzo mi się podoba, że na stronie odważnie podejmowane są takie tematy. Zapraszamy oczywiście do dyskusji wszystkich, którzy mają jakieś ciekawe spostrzeżenia.
 
SQ8MXS
Wyżej  #4  Drukuj posta
Dodany dnia 14-08-2009 23:23
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
Odebrałem dzisiaj podstawę pod tyczki - kilka fotek umieściłem na swojej stronie.

Przyszła też deska do krojenia z piątego okręgu Uśmiech - oj będą testy Uśmiech
Marek SQ8MXS
 
Web
SQ8MXS
Wyżej  #5  Drukuj posta
Dodany dnia 19-08-2009 20:45
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
A podłubałem dzisiaj trochę, bardziej z przymusu (co by graty po kuchni się nie walały) niż ochoty. Fotki wrzuciłem (http://www.sq8mxs.cbradio.pl/viewpage...page_id=19) - zrobiłem już tyczki - po łączeniach z termokurczki widać, że tyczka staje się bardziej sztywna. Ugięcie w porównaniu z tyczką czystą nie sklejaną jest mniejsze o około 20%, jestem ciekaw jak to będzie się zachowywać po spięciu linkami.
Marek SQ8MXS
 
Web
SQ8MXS
Wyżej  #6  Drukuj posta
Dodany dnia 20-08-2009 20:09
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
Nie lubię monologów, ale jak widać na obecną chwilę tylko to mi pozostaje. Skończyłem tyczki. Są wzmocnione na dole przy uchwycie, na długości 30 cm. Teraz zostaje tylko zasilanie anteny i montaż na dachu. A zapomniał bym, zmieniłem ilość pasm w moim Hex-ie, będzie trzypasmowy.
Marek SQ8MXS
 
Web
SQ8MXS
Wyżej  #7  Drukuj posta
Dodany dnia 21-08-2009 17:28
Awatar

Imię: Marek
Skąd: Piaski Wielkie
QTH Locator: KO11RC
Postów: 132
Data rejestracji: 03.04.09
Dzisiaj skręciłem maszt, podstawę i boom. Można podziwiać na mojej stronie. Waga - dokładnie 2 kg.
Marek SQ8MXS
 
Web
Przejdź do forum:
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Copyright © SP8PRL 2019